Страната ни разполага с 46 000 легла за активно лечение. Така

...
Страната ни разполага с 46 000 легла за активно лечение. Така
Коментари Харесай

Борисов: Разполагаме с 46 000 легла за активно лечение. Имаме огромна база |

" Страната ни разполага с 46 000 кревати за интензивно лекуване. Така че като страна с болнични кревати ние имаме голяма база. Но би трябвало да се концентрирайте върху хората със съпътстващи болести, те да влизат в болница. Защото тези 14 дни за заболелите с ковид са доста тежки ".

Това съобщи министър председателят Бойко Борисов по време на работно заседание по отношение на реорганизацията на лечебните заведения, обезпечаването на лекарства за болничния и на свободния пазар за справяне с COVID-19, използването на ограниченията в поддръжка на чиновниците на първа линия и в помощ на най-уязвимите българи.

В него участваха вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на опазването на здравето Костадин Ангелов, министърът на труда и обществената политика Деница Сачева и министърът на финансите Кирил Ананиев.

Сачева сподели, че сега стартира раздаването на пакети храна за 470 000 българи и фамилиите им с най-необходимите артикули, обезпечава се също топъл обяд и патронажна грижа на възрастни, хора с увреждания, карантинирани и други нуждаещи се.

" Важните услуги ще продължат да се дават и следващата година като за задачата за общините са отделени над 85 милиона лв., в това число и по линия на така наречен COVID-стандарт ", разяснява тя. Социалният министър акцентира, че от оперативни стратегии ще бъдат ориентирани 120 млн. лева за спомагателните хонорари от 1000 лв. на лекарите и медицинския личен състав на първа линия като общият запас ще стане към 240 млн. лева. 

Ангелов съобщи, че в границите на болничния пазар е налице логистика за обезпечаване на спомагателни количества лекарства за лекуването на ковид, както и опцията за пренасяне на препарати от едно лечебно заведение в друго. Той изясни, че няма дефицит на национално равнище на медикаменти за COVID-19 и добави, че сега е основана организация за импорт на спомагателни количества. 

" Тези няколко месеца би трябвало да преодолеем тази рецесия. Стотици милиони отиват в здравната система. За медикаментите, за които приказваме, всичките те се заплащат в допълнение ", съобщи Борисов.

По отношение на тестването министър-председателят добави, че България прави нужното по линия на Европейската комисия, с цел да се подсигурява най-хубавата опция за тестване. " А като държавно управление ще осигурим всички типове ваксини, които предлага Европейска комисия ", заяви Борисов. Той разпореди на здравния министър да изготви проект за имунизирането на рисковите групи от популацията, когато страната ни към този момент разполага с утвърдените ваксини. От своя страна Ангелов отговори, че е основана нужната организация за жителите, които пожелаят да се имунизират.

Борисов акцентира, че от основно значение е спазването на противоепидемичните ограничения от всеки един българин. Според него това оказва помощ в борбата с ковид.

" Цяла Европа страда, само че съм уверен, че ограниченията, които имаме би трябвало да се съблюдават. Затова – в случай че не се постанова, не се събирайте на огромни групи ", сподели още министър-председателят.

Той бе безапелационен, че в случай че стопанската система върви добре следващата година, чиновниците от системата на Министерство на вътрешните работи ще бъдат обезщетени в допълнение.

Финансовият министър Ананиев добави, че за плануваното 15-процентно покачване на заплатите им от 1 януари нужният запас е обезпечен от преструктуриране на разноските и прехвърлянията по централния бюджет. 

Премиерът уточни, че никога едни обществени групи не би трябвало да се опълчват на други, а както и до момента страната ще продължи с ограниченията за поддръжка на нуждаещите се, в това число и с помощ за чиновниците от етнографските музеи.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР